укр рус eng

Про Український Бурштин

Поліський бурштин - світовий ексклюзив

 

Камінь споконвічно супроводжував появу, розвиток та життєдіяльність людини. Культура всіх давніх цивілізацій несе відображення філософських, естетичних, релігійних аспектів ролі каменю як символу вічності, краси та віри. Є знаменним позначення найдавніших часів в історії людства як кам'яного, далі бронзового і залізного віків.

 

Свідченням цих досвітніх часів на території України є знахідки кам'яних стел-статуй, найдавніших скульптур, різних знарядь праці, перш за все із кременю, кам'яного посуду, бойових сокир-молотів та навершя булав як символів могутності та влади.

Стародавній амулет з бурштину, знайдений у кам'яній гробниці культури кулястих амфор біля с. Іванне Рівненської обл.

 

У ранні та середні віки в Україні виникають найперші майстерні по виготовленню кам'яних виробів. Різноманітні будівельні матеріали, архітектурні декори, саркофаги, різні прикраси та культові предмети вражають своєю майстерністю, що свідчить про високий рівень ремесельного мистецтва давніх каменярів та різьбярів, пізнання історичної суті українського каменю, відчуття та цінування його могутності та неповторної краси.

 

Чільне місце в Україні посідають також ювелірні і виробні камені та колекційні мінерали. Справжніми перлинами серед них є Волинське родовище топазу, берилу, моріону; Головинське та Федорівське родовище іризуючого лабрадору; Клесівське родовище бурштину.

 

Ці родовища відносяться до природних шедеврів всесвітнього значення і повинні стати об'єктами особливої уваги та активного міжнародного співробітництва, як унікальні геологічні явища.

 

Особливе значення мають знахідки Поліського бурштину. Небагато є на землі місць, які Бог наділив таким чудом як бурштин, щастям відчути його тепло, красу, радість дотику. Українське Полісся - край голубих озер, спокійних річок, вікових лісів. З давніх часів місцеве населення разом з добутою дичиною, рибою, грибами приносило додому дивний горючий камінь, який добре горів, з приємним запахом і з якого майстри робили прекрасні прикраси для своїх коханих [1].

 

Поліський бурштин приурочений до Поліського (Прип'ятського) басейну, який є частиною найбільшої в Європі Балтійсько-Дніпровської бурштинової провінції. Основними бурштинвиробляючими рослинами є хвойні з родин Pinaceae, Taxodiaceae, Cupressaceae крейда-палеогенового віку. Основна бурштиноносність пов'язана з верхньоеоценовими прибережно-морськими пісками. Цінність Українського бурштину - в його самобутності, яка насамперед проявляється в різноманітності й унікальності забарвлення. Крім найбільш поширених у світі коричневих, вишнево-червоних, червоних, жовтих кольорів для поліського бурштину властиві салатово-зелені, жовто-зелені, світло-жовті і синювато-зелені кольори, а також білі та чорні різновиди. Поліський бурштин містить багато цікавих включень: бульбашки, "димку", "хмарність", комах і рослин.

 

У 1993 р. було створено державне підприємство "Укрбурштин" (м.Рівне), яке здійснює розвідку, видобуток та збагачення бурштину, переробку його у ювелірні та художні вироби. Вони користуються все зростаючим попитом, є яскравими експонатами на багатьох престижних міжнародних виставках.

 

Польською Академією наук у Варшаві, Музеєм Землі, досліджені бурштини-сукциніти Клесівського родовища і визнана унікальність їх світлих жовто-зелених різновидів (сертифікат №1/96 від 27.08.1996 р.)  Бурштини Українського Полісся по праву можуть носити власне ім'я "Поліський бурштин".

 

Є історичні свідчення, що цей бурштин на території України був відомий ще з III тисячоліття до н. є.

 

Так в 1968 р. біля с. Іванне Рівненської обл. відкрито поховання, яке буле віднесено до кам'яних гробниць культури кулястих амфор, що належать до групи недостатньо вивчених пам'яток доби неоліту. Наряду із звичайними для такого поховання залишками та уламками сосудів тут знайдено підвіску із бурштину - амулет у вигляді округлого лінзовидного диска з округлим отвором у центрі. Діаметр диска 11,5x12 см, максимальна товщина 1,4 см, діаметр отвору 2,5 см. На одному боці підвіски - солярний знак у вигляді хреста, на другому - вигравіруване схематичне зображення трьох людських фігур з піднятими руками. Поряд зображені лук і стріли.

Зображення людських фігур на амулеті є унікальним. Аналогій їм серед пам'яток культури кулястих амфор досі немає. Виявлення у престижній кам'яній гробниці предмету з бурштину винятково великого розміру свідчить про належність його вождю - жрецю, а також про те, що в останній чверті III тисячоліття до н.е. "Поліський бурштин" відігравав значну роль в релігійно-культурних звичаях неолітичних племен, які населяли територію України [1].

 

Галецький Л.С., Чернієнко Н.М.

Інститут геологічних наук НАН України, м.Київ

 [1]. Галецький Л., Чернієнко Н. і інші. «Атлас. Геологія і корисні копалини України». Видавництво «Такі справи», К. 2001. - 168 с.